Sivuvalo poetry reading at Finnish Parliament

15.11.2018

Arkadia-seuran taideaamussa Pikkuparlamentissa Sivuvalo Platform ry tarjosi monikielistä runoutta. Vuodesta 2013 toiminut, aktiivisuudestaan palkittu Sivuvalo-työryhmä edistää monikielistä kirjallisuutta ja kielellistä yhdenvertaisuutta Suomessa ja pyrkii kannustamaan suomalaisia kirjallisuusinstituutioita ja kulttuurialan päättäjiä tasa-arvoiseen päätöksentekoon www.sivuvalo.com.

Tilaisuudessa kuultiin runoutta neljällä kielellä: Zoila Forss (Peru), Farzaneh Hatami Landi (Iran), Hamdam Zakirov (Uzbekistan) ja Ye Yint Thet Zwe (Burma).
Sivuvalo Platform ry:n sekä aamun esiintyjät esitteli yhdistyksen sihteeri Anne Ketola.

Kuvat Hanne Salonen/eduskunta.

Multilingual poetry reading at the Finnish Parliament. Invited poets Zoila Forss, Hamdam Zakirov, Farzaneh Hatami Landi and Ye Yint Thet Zwe presented by Anne Ketola from Sivuvalo board read their poetry in Russian, Spanish, Persian and Burmese. Thanks to Arkadia -seura for the invitation. This is Finnish literature.

46355560_2647052075312447_4432152485624283136_o

Leave a Reply